12 Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları MHG yayınları sayfa 63

03.12.2016 tarihinde 12. SInıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

 

“Yaşamak güzel, çok güzel şeydi. En güzel dua buna erişemezdi. Bunu Nuran, yalnız fikir işlerinde konuşurken kendisine güvenen bu toy çocuğu tanıdıktan sonra öğrenmişti. Yaşamak güzeldi; sabahlar, akşamlar vardı. Bin türlü güzel şeylerle doldurduğumuz saatler vardı. Uyumak ve uyanmak vardı; rüyalar vardı, hayaller vardı. Derin geceye ve asıl Boğaz’a giriyorlardı. Biraz sonra Vaniköyü’nde olacaklardı. Burada iskelenin çıma kütüğü üstünde oturarak konuştukları günü hatırladı. Hayat güzeldi fakat yaz bitiyordu. Bu yaz ömürlerinin incisi, biricik mevsimi. Ne olurdu o da Mümtaz gibi, İhsan gibi hayata güvenebilseydi. Fakat hayata güvenmiyordu. O, hayat karşısında zayıftı. Bu zaaf yüzünden bir gün Mümtaz’ı, kendisine o kadar lazım olan, kendisine o kadar muhtaç olan Mümtaz’ı kaybedebilirdi. Çünkü kendisini iyi tanıyordu. O bir düşünceye, bir fikre, bir aşka kendisini tam veremiyordu. Eve girer girmez annesinin biraz çatık yüzü, Fatma’nın dargın hâlleri ona her şeyi unutturuyordu. Onun hayatı parça parça idi.”

1.“Huzur” adlı romandan alınan metindeki zamanı belirleyiniz. Zamanın özelliklerini ve işlevini aşağıdaki tabloya yazınız.

Huzur’a baştan sona gerçek rüya çatışması hakimdir. Bu çatışmayla birlikte zamanda, mekanda, musikide ve hatta üslupta rüyadan gerçeğe, gerçekten rüyaya atlamalar görülür. Romanda birbirinden ayrı değişen ve bir daha geri dönmeyen “anlar, durumlar ve ruh halleri silsilesi” vardır ki bunları birleştiren zamandır. Romanda Mümtaz geniş zaman şuuru ile doğmuştur. Roman, Mümtaz’ın “zaman şuuruna” göre yazılmıştır. Hareketten hoşlanan bir insana huzur, sadece can sıkıntısı verir. 14. sayfaya kadar Mümtaz’ın yapmış olduğu hareket yataktan kalkmak ve sokağa çıkmaktan ibarettir. Daha sonraki kısımlarda da “hareket adamı” olan Suat’ın kendisini asması hariç romanda mühim bir hareket yoktur. Romanda iç içe geçmiş 3 zaman vardır:

1. Çerçeve Zaman veya Aktüel Zaman: Aşağı yukarı yirmi dört saattir.

2. Geçmiş Zaman:İkinci bölümde (Nuran) ve üçüncü bölümde (Suat) geçmiş zaman anlatılır.

3. Üçüncü Zaman ve Zamanlar:Mümtaz’ın ve bazı tali şahısların, daha önceki hayatlarını, onların şahsiyet ve karakterlerini hazırlayan zamanlar vardır. Bunlardan Mümtaz’ın Nuran’la karşılaşıncaya kadar geçirdiği hayat merhalesi daha geniş, başkalarınınki dağınık ve daha kısa olarak anlatılmıştır.

Romanda iki farklı zamandan söz etmek de mümkündür: Birincisi, olay zamanı, yani aktüel zamandır ki yirmi dört saat ile sınırlıdır ve geriye dönüşlerle birkaç yıla yayılır. Roman kişileri, anımsadıklarını aktüel zamana taşıyarak, zamanda bir genişleme sağlarlar. Diğeri ise Mümtaz’ın iç dünyasını bilinç akımı, hatırlama, iç konumsa tekniğiyle aksettiren göreceli zamandır. Romanın tekniği ile ilgili olan yavaş tempolu zaman, eserin hem muhtevasını hem de tekniğini idare eden bir üslup mekanizması kazanır.
http://yeniedebiyat.net/2013/04/ahmet-hamdi-tanpnarn-huzur-adl-romannn.htm

 

2. “Huzur” adlı romandan alınan bu metnin romanın hangi bölümünden alınmış olabileceğini belirleyiniz.

Romanın ikinci bölümünden alınmıştır. Nuran’la Mümtaz’ın tanışmaları ve aşık olmaları

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.