12 Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Mevsim Yayınları sayfa 32

01.10.2016 tarihinde 12. Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

 

8.Kitaba Hürmet metninin anlatım tarzı didaktik, epik, pastoral, tartışmacı, açıklayıcı gibi anlatım tarzlarından hangisine uymaktadır? Açıklayınız.

Kitaba Hürmet metninin anlatım tarzı açıklayıcı anlatıma örnek olarak verilebilir. açık, anlaşılır bir dil kullanılmıştır.

9.Kitaba Hürmet metni üzerine yaptığınız bütün inceleme ve tespitlerinizden yararlanarak bu dönemde sadeleşen Türkçe ile insan gerçekliğinin bütün yönleriyle ifade edilip edilemeyeceğini tartışınız. Düşüncelerinizi sözlü olarak anlatınız.

Bu dönemde sadeleşen Türkçe ile insan gerçekliği bütün yönleriyle ifade edilebilir.Dilimize giren birçok yabancı sözcük, dilimizin zenginliği olarak görülmüştür. Fakat  bu tür kullanımlar zamanla yerli ve öz Türkçe olan sözcüklerin yok olmasına, kullanılmamasına yol açmıştır. Dilimizden çıakrılan yabancı sözcük ve dil kaideleri dilde herhangi bir aksaklığa neden olacak kadar önemli bir yer oluşturmamaktadır.
10.Kitaba Hürmet metninde ifade edilen fikirleri günümüzdeki okuma alışkanlığını göz önüne alarak yorumlayınız.

Günümüz teknolojisinin getirdiği olumsuzluklardan biri de elimize bir kitap alıp okuma alışkanlığının zayıflamış olmasıdır.bu yüzden metinde ifade edilen fikirlerin günümüz okuma alışkanlığına göre pek önemi yoktur.
11.Metnin yazıldığı türün özellikleri dikkate alındığında hangi geleneğin ilkelerine uygun biçimde kaleme alındığını gerekçeleriyle birlikte sözlü olarak ifade ediniz.

Bu metin Batı Edebiyatı deneme geleneği ilkelerine uygun biçimde ele alınmıştır.

Düşünceler samimi ve içten bir dille ele alınmış. Yazar düşünceelrini ispatlama gereği duymuyor. Kesin ifadelerden kaçınılmış. Günlük konuşma dili metne hakim.

12.Nurullah Ataç hakkında edindiğiniz bilgiler ve Kitaba Hürmet metninden hareketle onun fikrî ve edebî yönü hakkındaki düşüncelerinizi eserle yazar ilişkisi bağlamında defterinize yazınız.

Deneme türünün edebiyatımızdaki ilk büyük temsilcisidir. Fikir bakımından aydınlanmacı ve yenilikçidir. Eserinde de gördüğümüz üzere dönemine göre dil ve anlatım özellikleri devrim niteliğindedir. Dilde sadeleşme düşünceleriyle, devrik cümle kullanma ve bunu yaygınlaştırmadaki ustalığıyla edebiyatımız açısından oldukça önemli bir yazardır.

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.