Bir Palimpsest Kent Olarak İstanbul 3. Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması

08.09.2016 tarihinde Diğer Kategoriler kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Yarışma Amacı:

“Bir ‘Palimpsest’ Kent Olarak İstanbul” ana teması çerçevesinde düzenlenen fikir yarışmasında, Yarışmacıların Bienal’in, BİZ İNSAN MIYIZ?: TÜRÜMÜZÜN TASARIMI 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl genel sorunsalına bienal teması çerçevesindeki “türümüz, sonsuz tasarım katmanları arasında durmaktadır” önermesine odaklanması beklenmektedir. Yarışmacılardan İstanbul’un “tasarlanmış geçmişi ve bugününe” dair yapacakları sorgulamalar/yeniden yorumlamalar aracılığıyla senaryolar üretmeleri ve tartışmaları beklenmektedir. İKSV 3. Tasarım Bienali’nin küratörleri Beatriz Colomina ve Mark Wigley’e göre, tasarım tanımlanırken insana hizmet ettiği iddia edilse de, tasarımın en büyük tutkusu insanı sürekli olarak yeniden tasarlamaktır.6 Bu durumda insan tasarımı yönlendirmemekte, günlük yaşam içerisinde insan, mekan ile birlikte sürekli olarak değişmekte, dönüşmekte ve yenilenmektedir. Tasarlanmış bir dünya içerisinde, tasarlanmış yaşam senaryoları içerisinde yaşıyoruz. Fiziksel tüm alanlar; yapılanmış, yapılanmamış, yeşil veya boş tüm alanlar, bir tasarımın sonucu olarak üretilmiştir. Bunun yanında akıllı cihazlarla eriştiğimiz sanal mekanlar, sosyal medya, uygulamalar da günlük yaşantımızı 2 saniye içerisinde değiştirme, sürekli olarak yeniden tasarlama gücüne sahiptir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, yıllardır farklı dinamiklerin etkisinde yeniden tanımlanmakta, yeniden isimlendirilmekte, keşfedilmekte ve sürekli genişleyen bir tasarım ağının kapsamı içerisinde kalmaktadır. Yarışmanın temel beklentisi, İstanbul kent mekanında; kullanıcıların, davranış biçimlerinin, alışkanlıkların, cinsiyetlerin, kültürün, estetik anlayışının, günlük yaşantının, yaşam senaryolarının zamanın getirdikleriyle nasıl dönüşmekte olduğunun tartışmaya açılmasıdır. Bu bağlamda, katılımcılardan İstanbul’u geçmiş ve bugüne dair kalıcılık, geçicilik kavramları eşliğinde tasarım katmanları arasında durmanın potansiyelleri açısından sorgulamaları, devingen biçimde dönüşen kentlerle birlikte, kent kullanıcıları, gündelik hayat pratikleri ve kentsel yaşam biçimlerinin değişimi/dönüşümü ve bu yaşam biçimlerini barındıran kentsel mekanlarla ve bunların İstanbul’daki mekansal karşılıklarını tartışmaya açmaları ve yeniden yorumlamaları beklenmektedir.

 

Yarışma Takvimi:

 

Yarışmanın İlanı: 26 Ağustos 2016

Soru – Cevap Süresi Sonu: 23 Eylül 2016

Cevapların Yayınlanması: 26 Eylül 2016

Yarışmaya Kayıt süresi sonu: 31 Ekim 2016

Çalışmaların Teslimi: 1 Aralık 2016

Jüri Toplantısı: 2-3 Aralık 2016

Sonuçların İlanı: 9 Aralık 2016

Sergi: 10– 17 Aralık 2016

Kültür ve Mekan Öğrenci Buluşmaları 3:

(Sempozyum, Kolokyum, Sergi, ödül töreni): 17 Aralık 2016

Yarışma Jürisi:

 

Metin Çavuş, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Ali Dur, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü

Pınar Gökbayrak, PAB Mimarlık

Orhan Hacıhasanoğlu, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Saitali Köknar, İTÜ, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü

Demet Mutman, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Hülya Turgut, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Yarışma Raportörleri

Ümit Ceren Bayazitoğlu, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Burak Taşdizen, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Ender Yıldızhan, Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Katılım Koşulları:

Ana tema ile ilişkili olarak, Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı İletişim ve Grafik tasarım ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinden Lisans ve Yüksek Lisans Öğrencilerinin yarışmaya katılabilir.

Yarışmaya katılacak adayların 31 Ekim 2016 tarihine kadar https://goo.gl/forms/SkyNOGN3wPaiPLVJ3 adresindeki çevrimiçi formu doldurarak başvurmaları gerekmektedir.

Katılım Ücreti: Katılım ücreti 75 TL’dir. Şartnameye etkinliğin web sitesinden http://www.iaps-culturespace.com,

Ücret Kıdem Sanat’ ın – Finansbank A.Ş Kayseri Sanayi Şubesi(Şube No: 381) (Hesap no:0056 3103 00) TR36 0011 1000 0000 0056 3103 00 IBAN Numaralı hesabına yatırılacaktır. Açıklama kısmına IKSV IAPS-CS Etkinlikleri-Yarışım katılım ücreti yazılmalı, ayrıca Ad-Soyad ve T.C. kimlik numarası bilgileri eksiksiz olarak belirtilmelidir.

Gönderilen her bir proje için 75 TL yatırıldığına dair makbuz veya yatırıldığını gösterir bir belge (ATM makbuzu, internet bankacılığı çıktısı vb.) teslim sırasında yarışma raportörlüğüne elden teslim edilecektir.

Posta ile gönderilen projelerde bu makbuz/belge kimlik zarfı içinde verilebilir.

Ödüller:

Kazananlara 2500TL değerinde 5 eşit ödül ve jürinin uygun görmesi halinde seçilen çalışmalara Jüri Özel Ödülü verilecektir.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş:

 

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

İletişim ve Ayrıntılı Bilgi:

Web: http://www.iaps-culturespace.com

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.