2016-2017 11 Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları MEB sayfa 10

24.09.2016 tarihinde 11. SInıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

< Yukarıdaki “öðretici metin”i “kurmaca metin” hâline getiriniz.

Tuğrul Bey’in  tahta geçecek bir evladı olmayışı  onu derinden sarsmıştı. Ne zaman çadırdan içeri adımını atsa gözü altın işlemelerle bezeli köşedeki beşiğe takılır, derin bir iç  geçirirdi.

Allah’ın kendine de böyle bir imtihan verdiğini bilir sessiz ve derinden hüzünlenir, duygularını dile dökmez rabbinden utanırdı. Çok yaşlıydı. Artık yerine birini hazırlaması, tahtı bırakacağı emin birini bulması gerekirdi. Birçok aksakallı ile iştişare etmiş hepsi de yerine Çağrı Bey’in büyük oğlu Süleyman’ın geçmesini tavsiye etmişlerdi  Fakat kişilik, karakter ve cevvaliyet noktasında ondan daha üstün olan Alp arslan bunu kabullenememiş kendini sultan ilan etmişti.

Tahtta gözü olan sadece süleyman değildi. Kutalmış da tahtta hakkı olduğunu iddia ederek isyan başlattı. Süleyman çok zeki ve gözü pek bir liderdi. Kutalmış’ın bu isyanını çok uzun sürmeden bertaraf etti.

Kutalmış, büyük bir hezimete uğradı. Ordusu dağıldı. Kendi de hayatını kaybetti. Süleyman uzun sürecek bir that kavgasının içinde bulmuştu kendini. O kadar çok fitne vardı ki bunlarla nasıl bas edecekti, bu işin içinden nasıl çıkacaktı, bilemiyordu.

Işte tam bu esnada imdadına Nizamül Mülk diye bilgi ve tecrübesi yüksek bir yardımcı çıkıverdi. Onun bilgisi, görgüsü, devlet adamlığı Süleyman Şah’a büyk bir moral olmuştu……

 

< Yaptığınız çalışmadan hareketle sanat metinleriyle öğretici metinler arasındaki farklılıkları belirtiniz.

 

* Öğretici metinlerde amaç, okuyucuya bilgi vermektir.

* Sanatsal metinlerde amaç, yazarın okuyucuya kendi dünyasını yansıtmak istemesidir.

* Öğretici metinlerde üslup kaygı ön planda değildir.

* Sanatsal metinlerde üslup kaygısı ön plandadır.

* Öğretici metinlerde dil göndergesel işlevinde kullanılır.

* Sanatsal metinlerde dil sanatsal işlevinde kullanılır.

 

  1. ETKİNLİK

< Resimde gördüklerinizi öðretici ve kurmaca metin olarak yazıya dökünüz. Yazdıklarınızı arkadaþlarınıza okuyarak onların düþüncelerini alınız.

Kurmaca metin:

Hasan bey ve ekibi Eski Kiliseden geriye kalmış harebe duvarların etrafında hummalı bir kazı çalışmasına başlamıştı. Bir dönemin hayatına ışık tutacak bir çalışmanın içine girmişlerrdi. Om yüzden Hasan Bey’in içi içine sığmıyor. Burada nçok iyi bir çalışma yapacaklarını umuyordu. Ekibine güveniyordu. Çok hassas çalışmaya alışmış bir ekibi vardı nihayetinde. Toprağı avuç avuç kazıyarak çalışıyorlardı. Öyle her yere kazma kürek vurulmazdı. Özellikle geçmiş döneme ait bir eser izine rastlanmışsa hemen herkes başına toplanır, ellerindeki ince ve hassas aletlerle bulununa şeyin etrafını temizlemeye başlar ameliyat masasındaki doctor hassasiyetiyle çalışırlardı…………

 

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.