John Gree’in Aynı Yıldızın Altında Adlı Romanının Tahlili

02.01.2016 tarihinde ROMAN TAHLİLLERİ kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Kitabın  Adı.: Aynı Yıldızın Altında

Kitabın Yazarı: John Green

Kitabın Türü: Aşk, genç yetişkin

Kitabın sayfa sayısı: 320

Orijinal adı: The Fault In Our Stars

İlk çıkış: Ocak 2012

Olay Örgüsü:

 • On üç yaşında, IV. derecede tiroid kanseri konan Hazel, on dört yaşında tıbbi bir mucize ile ciğerlerindeki tümör küçülmesi
 • 16 yaşında Hazel’in yeni gelişen ve nadir hastada fayda sağlayan bir ilaç sayesinde ömrünün biraz daha uzatılabilmesi
 • Destek gruplarına katılarak moral arayan kız bir gün destek grubunda bir genç olan Augustus ile tanışır ve ona ilgi duymaya başlaması
 • Çocuk da ona karşı ilgisiz değildir ve daha ilk karşılaşmalarında Hazel’i evlerine film izlemeye davet etmesi
 • Birlikte V for Vendetta filmini izlemeleri ve Hazel’in de çocuğa çok beğendiği ve tekrar tekrar okuduğu kitabı tavsiye etmesi ve Kitabı bitirmeden de bir daha görüşmeyeceklerini söylemesi
 • Bunun üzerine Augustus’un kitabı bir an önce okuması ve etkisi altında kalması
 • Fakat kitapta cevaplanmamış bir çok sorunun olması ve Hazel’in bir türlü yazara ulaşamaması
 • Augustus’un kızı mutlu edebilmek için yazara bir şekilde ulaşması ve yazarın onları yüz yüze görüşmek için yaşadığı Amsterdam’a davet etmesi
 • Fakat Hazel’in ailesinin böyle bir seyahati karşılayabilecek imkanlarının olmaması
 • Hazel’in imdadına Augustus’un yetişmesi ve tek dilek hakkını bunun için kullanması
 • Birlikte bir kaç günlüğüne de olsa Amsterdam’a gitmeleri, fakat karşılarında sorunlu bir yazar bulmaları
 • Yazarın Hazel’e dilediği cevapları vermek yerine ona kaba davranması
 • İkilinin Amsterdam’da romantik zaman geçirmeleri  fakat istediklerini alamadan geri dönmeleri
 • Augustus’un hastalığı nüksetmesi ve artık fazla zamanı kalmaması
 • Hazel’in, sevgilisini  bir gün olsun yalnız bırakmaması ve son zamanlarını hep birlikte geçirmeleri
 • Augustus Amsterdam’a Hazel’in istediği cevapları alamaması nedeni ile kendince kitabın devamını yazmak istemesi, fakat hastalığı buna izin vermemesi
 • Augustus’un yazara bir mektup yazması ve ölmeden önce son dileğini yazara iletmesi
 • O mektubun aslında Hazel’in istediği cevapları da içinde barındırıyor olması

Olay Örgüsünden Örnekler:

“Sonra kendimizi tanıtıyorduk: İsim. Yaş. Tanı. Ve o gün nasıl olduğumuz. Ben Hazel, diyordum sıra bana geldiğinde. On altı yaşındayım. Aslında tiroit kanseriyim ama ciğerlerimde, oraya uzun süredir yerleşmiş, hayranlık uyandırıcı bir uzak doku metastazı var ve iyiyim.

Dairedeki herkes konuşunca Patrick her zaman birilerinin bir şeyler paylaşmak isteyip istemediğini soruyordu. Sonra da duygu patlaması başlıyordu. Herkes savaşmaktan, dövüşmekten, kazanmaktan, küçülmekten ve taranmaktan bahsediyordu. Aslında Patrick’e hakkını vermem gerekir çünkü ölümden bahsetmemize de izin veriyordu ama oradakilerin çoğu zaten ölmüyordu. Çoğu, Patrick gibi yetişkin olabilecekti.”

………………..

Destek Grubu’nun tek iyi yönü ince uzun suratlı, sarı saçlarını tek gözünün üzerine tarayan ve cılız bir çocuk olan Isaac’ti.

Ve problem gözlerindeydi. Fantastik derecede imkansız bir göz kanserine yakalanmıştı. Ufakken tek gözü alındığı için gözlerini ( hem gerçeğini hem de cam olanı ) doğal olamayacak kadar büyük, kafasını sadece size bakan sahte gözü ile gerçek gözünden oluşuyormuş gibi gösteren, şişe dibine benzer bir gözlük takıyordu. Isaac’ın grupla bir şeyler paylaştığı nadir zamanlardan anlayabildiğim kadarıyla kanserin yinelemesi, diğer gözünü ölümcül bir tehlike içine sokmuştu.

…………………..

Bir oğlan bana bakıyordu.

Onu daha önce görmediğime hayli emindim. Uzun boylu, hafif kaslıydı; oturduğu plastik ilkokul sandalyesi altında mi­nicik kalmıştı. Düz ve kısa, kahverengi saçları vardı. Benimle yaşıt görünüyordu, belki bir yaş büyüktü ve sandalyenin kena­rına ilişmiş, tek elini siyah kot pantolonunun cebine yarısına kadar sokmuş bir halde, felaket derecede kötü bir pozisyonda oturuyordu.

Daireye girip o çocuğun iki sandalye ötesinde oturan Isaac’in yanına geçtim. Tekrar baktım. Hâlâ beni izliyordu.

Bakın, bir şey söylemem lazım. Çocuk fena yakışıklıydı. Yakışıklı olmayan bir çocuk durmaksızın size bakarsa bu en iyi ihtimalle garip ve en kötü ihtimalle de taciz gibi karşılanır. Ama yakışıklı bir çocuk…..

Şahıs Kadrosu( Kahramanlar):

Hazel Grace:

Orta boylarda zayıf, kısacık taş gibi bir saç kesimi olan,  ela gözlü genç bir kız. Ayrıca saçma derecede şişkin yanaklarım var. Vücut hatları orantılı ama balon kafalı bir insana benziyor. Tombul ayak bilekleri var.14 yaşında Kanser hastası olmuştur.  sürekli yanında taşıdığı  yeşil renkli bir tüp sayesinde  nefes almaktadır.

Sürekli aynı kitabı okur, az yer, yataktan az dışarı çıkar, bütün bunlar depresyonda olduğunu gösterir.

Yine bir kanser hastası olan  Augustus  ile tanışır ve aşık olur.

Augustus  Waters:

Uzun boylu, hafif kaslı, düz kısa kahverengi saçlı, mavi gözlü yakışıklı bir çocuk. Sesi kısık, alçak perdeli ve ölümüne seksi. On yedi yaşında. Unutulmaktan korkuyor. Destek grubunda çalışıyor. Yardımsever biri. Isaac’ın en iyi arkadaşı ve destekçisi.  Hazel’i tanır ve aşık olur.

Isaac:

İnce uzun suratlı, sarı saçlarını tek gözünün üzerine tarayan  cılız bir çocuk. Fantastik derecede imkansız bir göz kanserine yakalanmıştır. Ufakken tek gözü alındığı için gözlerini ( hem gerçeğini hem de cam olanı ) doğal olamayacak kadar büyük, kafasını sadece size bakan sahte gözü ile gerçek gözünden oluşuyormuş gibi gösteren, şişe dibine benzer bir gözlük takıyor.

Michael:

On iki yaşında, Lösemi hastası. Hayata iyi gözle bakıyor.

Lida:

On altı yaşında, yakışıklı çocuğun gözüne kestirebileceği kadar hoş biri. Toplantılara düzenli gelenlerden, daha önce varlığından haberdar dahi olmadığım apandis kanserinde uzun süreli remisyon dönemindedir.

Peter Pan Hovten:

“Görkemli Istırap” adlı romanın yazarı.  Yuvarlak Göbekli, seyrek saçlı, sarkık gıdısı, kısa sakallı biri. Yüzü ve göbeği birbirine uyumlu bir biçimde yuvarlak. Sıska kollu, üstüne dört tane kürdan batırılmış bir hamur topuna benziyor.  Amerikalı ama Amerika’dan kaçmış.  Aksi bir kişilik. İnsanlara kaba ve sert davranıyor.

Hezel’in annesi:

Kızını çok seven onu hayata bağlamak için sürekli mücadele eden biri.

Patrick:

Destek grubunda çalışıyor.  Din adamı.

Romanda Geçen Mekanlar:

Amsterdam

Augustos Waters’in evi

Hazel’in yaşadı ev

Kilise

Romanda Geçen Zaman:

Romanda kronolojik bir zaman çizelgesi uygulanmış geriye dönüşler yok. Olay bir yerde başlıyor ve sonuca doğru gidiyor.

Romanda zaman ifadesi olarak mevsimler de geçiyor. Mevsim kıştan yaza doğru akıyor.  Romanda belirli bir yıldan bahsedilmemiş. Olay genel olarak ABD de geçiyor. Gece gündüz farklı dilimlerde geçen olaylar var.

 

Anlatıcı Bakış Açısı:

Roman kahraman anlatıcı bakış açısı ile yazılmış. birinci tekil şahıs anlatım ağırlıklı bir dil kullanılmış.

Örnekler:

“Başımı çevirdim, bir anda sonsuz sayıdaki eksikliğimin bilincine varmıştım âdeta. Çok eski bir kot pantolon giyiyor­dum, kendisi bir zamanlar dar olmasına rağmen artık tuhaf tuhaf yerleri sarkıyordu ve artık sevmediğim bir müzik gru­bunun reklamını yapan sarı bir tişörtüm vardı. Bir de saçım”

………

“Daireye girip o çocuğun iki sandalye ötesinde oturan Isaac’in yanına geçtim. Tekrar baktım. Hâlâ beni izliyordu.”

Dil ve Anlatım Özellikleri:

Romanda genellikle betimleyici ve öyküleyici anlatım türleri kullanılmış. Betimleme yapılmayan yerlerde karşılıklı konuşmalar ağır basıyor. Burada öyküleyici anlatımın özelliklerini görüyoruz.

Roman çeviri olmasına rağmen oldukça akıcı ve ilgi çekici.

Öyküleyici anlatım örnekleri:

“Sonunda en uygun stratejinin bakışlarına karşılık vermek olduğuna karar verdim. Ne de olsa Gözünü Dikip Bakma işi erkeklerin tekelinde değildi. Patrick bininci kez testissizliğinden filan bahsederken ben de çocuğa baktım ve kısa süre içinde olay bakışma yarışına döndü. Bir süre sonra gülümsedi ve sonunda mavi gözlerini başka yöne çevirdi. Tekrar bana baktığında kaş­larımı bir iki kez kazandım dercesine kaldırdım.”

Betimleyici anlatım örnekleri:

“Başımı çevirdim, bir anda sonsuz sayıdaki eksikliğimin bilincine varmıştım âdeta. Çok eski bir kot pantolon giyiyor­dum, kendisi bir zamanlar dar olmasına rağmen artık tuhaf tuhaf yerleri sarkıyordu ve artık sevmediğim bir müzik gru­bunun reklamını yapan sarı bir tişörtüm vardı. Bir de saçım: Tas gibi bir saç kesimim vardı ve saçımı taramaya filan bile üşenmiştim. Ayrıca saçma derecede şişkin yanaklarım vardı… tedavinin yan etkisi. Vücut hatları orantılı ama balon kafalı bir insana benziyordum. Tombul ayak bileklerimden bahsetmeme gerek bile yok. Ama yine de… ona yan yan baktım, gözleri hâlâ üzerimdeydi.”

Romanın Türü:

Konu yönünden Sosyal bir roman. Kanser hastası bir genç kızın yaşama mücadelesi ve çektiği zorluklar anlatılarak kanser hastalarına dikkat çekilmiş.

Üslup yönünden realist roman türüne bir örnek.

Romanın Konusu:

Kanser hastası olan bir genç kızın aşık olması ve yaşam mücadelesi konu edinilmiş.

Romanın teması:

Romanda aşk teması işlenmiş. Fakat yan tema olarak kanser hastalığı ve hastalarının psikolojik durumları da verilmiş.

Yazar hakkında bilgi:

John Green

24 Ağustos 1977 doğumlu olan John Green yazarlık kariyerine Alaska’nın Peşinde romanı ile hızlı bir giriş yaptı. Ardından bir çok romana imza atan ünlü yazar ilk kitabının başarısını bir türlü yakalayamadı. 2012 yılında yayınladığı Aynı Yıldızın Altında romanı ile ise kariyerinin en büyük çıkışını yaptı. 2014 yılında beyazperdeye uyarlanan roman uzun süre en çok satanlar listesindeki yerini korudu.

John Green New York Times bestseller’ı olmuş dört kitabın yazarıdır. Michael L. Printz Ödülü, Michael L. Printz Onur Ödülü ile Edgar Ödülü kazanmış, iki kez L.A Times Kitap Ödülü finalisti olmuştur. Ayrıca kardeşi Hank’le birlikte tüm dünyada üç yüz milyondan fazla izlenmiş bir video serisi olan Vlogbrothers’ın yaratıcısıdır. John eşi ve iki çocuğuyla birlikte Indianapolis’te yaşamaktadır.

Aynı zamanda blog yazarlığı ve eğitici video yapan John Green 2014 yılında Time magazin tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterildi.

John Green Romanları / Kitapları:

Alaska’nın Peşinde – Looking for Alaska – 2005

İlk Aşk – An Abundance of Katherines – 2006

Let It Snow – 2008

Kağıttan Kentler – Paper Towns – 2008

Will Grayson – 2010

Aynı Yıldızın Altında – The Fault in Our Stars – 2012

 

.

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.