10.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları-Öğün Yayınları 63

03.10.2015 tarihinde 10. SInıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

2. metin

1.Başlık, metinde işlenen temanın sınırlandırılmış ve somutlaştırılmış göstergesidir. Siz de 2. met­ne uygun bir başlık bulunuz.

Metne uygun başlık    “Korku”

2. Metinde “korku” teması, nasıl somutlaştırılmıştır?

Metinde korku teması  yer, zaman, kişi ve olay örgüsü ile somutlaştırılmıştır.

3.Siz de aynı temayı işleyen bir metin yazınız. Yazdığınız metinlerde soyut olan temayı nasıl somutlaştırdığınızı belirtiniz.

Korku
Evden çıkalı iki saat olmuştu. Ben, hala yayladaki evimize ulaşamamıştım. evden çıktığımda saat akşam altıyı gösteriyordu. hava kararmak üzereydi çıktığımda. şimdi ise etrafı koyu bir karanlık kaplamış, yolu elimdeki cılız el fenerinin ışığıyla zorla görüyordum. nereye bastığımı bilmeden   bir saate yakın yürümüştüm. gecenin karanlığında etrafta insanın içini ürperten gece kuşlarının korkunç ötüşlerinden başka bir şey duyulmuyordu. ha, bir de ara sıra şiddetini artıran rüzgarın uğultusu kuş seslerine eşlik ediyordu. Bir ara yolum bir derenin içine düştü. küçük bir dereydi. suyu atlayıp karşıya geçtim, o anda ilerde bir karaltı görür gibi oldum. Tüylerim diken diken oldu. iliklerime kadar işleyen bir korku bürüdü içimi. bir an görünüp kaybolmuştu. ne insan olduğunu anlayabildim ne de başka bir şey.
Neydi bu gördüğüm şey? Sakın korkunç bir varlık olmasın? Çarpmasın beni! korkudan yerimden kımıldayamaz olmuştum  Ne bağırabiliyor, ne de yürüyebiliyordum. sadece gözlerimle karaltının nereden saldıracağını gözetliyordum.  Kalbimin atışları hızlanmış, ellerim ayaklarım titriyordu. yaklaşık on dakika bekledim. ses çıkmadı. herhalde ben gecenin karanlığından olsa gerek hayal görmüştüm. evhamlanmıştım. yavaş yavaş yerimden kımıldadım. hala ne bir çıtırtı ne de bir karaltı vardı. demek ki evhamdan başka bir şey değildi. yola yürümeye devam ettim.
beş on dakika ya olmuştu ya olmamıştı  yürümeye başlayalı. birden önümden bir karaltı geçti. yine iliklerime kadar ürperdim. içim korkuyla doldu. bu sefer gördüğüm karaltı sanki bir insana benziyordu. Acaba bir arkadaş yayladan beni almak için önüme geldi de  korkutmak için oyun mu oynuyordu? Yok, yok, böyle bir şey olamazdı. akşam geleceğimi arkadaşlara söylememiştim. Neydi Bu?  Düşündükçe korkum iyice artıyordu. Ne yapmalıydım? Çaresizdim. Kendimi koruyacak bir silahı bırakın bir çakım  bile yoktu. ya bir soyguncu ise üzerimdeki paraları alırsa mahvolurdum. Bu yayla hayatının bitmesi demekti. eyvah, biri beni yola çıkarken görmüş olmalı üzerimde para taşıdığımı haber almış beni korkudan öldürüp paraları alacak!!
……………………
…………..                               Anlama ve Yorumlama
1.ETKİNLİK
* inceleme araştırma bölümünde temalar yer, kişi, zaman, olay bağlamında sınırlandırılıp somutlaştırılmıştır.
Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.