Öğretici Metinlerde Dil ve Anlatım

21.05.2015 tarihinde 9. Sınıf Türk Edebiyatı Konu Anlatımı kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Bir metnin dili; metnin yazılma amacına, ifade edilmek istenen düşünceye, seçilen anlatım türüne, hitap edilen okuyucuya ve kullanılan iletişim aracına göre değişir.
Metindeki temel düşünceden hareketle, farklı anıtım biçimleriyle farklı metinler oluşturulabilir. Bir sohbet yazısındaki dil ile eleştiri, bilimsel makale, deneme, gezi yazısı vb. türlerde kullanılan dil arasında farklılıklar vardır.
Öğretici metinlerde dilin açık ve anlaşılır olması çok önemidir. Dili anlaşılmayan bir metin, okuyucuya bir şey öğretemez.
Dil ve anıtımdaki yalınlık, öğretici metinlerin kendi içindeki anıtım türlerine göre farklılık gösterebilir. Felsefi, bilimsel metinler, tarih, makale, eleştiri vb. türlerin Yalın olması gerekir. Deneme, fıkra, sohbet ve kişisel yaşamı konu alan anlatım türlerinde yazar dili öznel yaklaşımla kullanabilmektedir.
Dil ve anlatımın belirlenmesinde bakış açısının da önemli rolü vardır. Aynı manzaraya farklı açılardan bakıldığında aynı şeyler görülmez. Farklılık “bakış açısı”ndan kaynaklanır.
Bir konuya farklı bakış açılarından yaklaşılabilir. Bilgi, inanç, düşünce farklılığı, kültürel çevre, psikolojik özellikler bakış açısını belirler
Öğretici metinlerde amaç, bir bilgi aktarmak ya da okurun düşüncelerini değiştirmek olduğundan açık ve anlaşılır bir dil benimsenmiştir.
Bu metinlerde kelime oyunlarına, söz sanatlarına başvurulmaz.
Kelimeler gerçek ve terim anlamlarıyla kullanılır.
Dilin göndergesel işlevinden yararlanılır.
Öğretici metinler düşünce ağırlıklı olduğundan bu metinlerde imgelerden kaçınılır.
Öğretici metinlerde kapalı, soyut anlatım yerine açık, somut anlatım benimsenir

Yazar Hakkında

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • Meta