Fecr-i Ati Edebiyatının Oluşumu

01.04.2015 tarihinde 11.Sınıf Türk Edebiyatı Konu Anlatımı kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

FECR-İ ATİ TOPLULUĞU

Fecr-i Ati bir edebi topluluktur.

Fecr-i Ati’nin Edebiyat-ı Cedide’ye tepki olarak doğan bir akım olduğu savunulmuştur.

Fecr-i Ati batıdaki benzerlerinde olduğu gibi belli ilkeler çevresinde birleşen bir yazın topluluğu biçiminde ortaya çıkmıştır.

1908 özgürlük bildirisiyle Servet-i Fünun dergisinin çevresinde toplanan gençlerin açtığı bu çığır; en fazla “Fransız sembolizmi” üzerinde çalışarak Ahmet Haşim gibi büyük bir şairin doğmasına olanak hazırlar.

Fecr-i Ati topluluğu, 20 Mart 1909’da İstanbul’da “Hilâl” gazetesinin yayımlandığı basımevinde ilk toplantısını yapar, 24 Şubat 1910’da Servet-i Fünun dergisinin 977 sayılı nüshasında , kuruluş nedenlerini kamuoyuna açıklar.

“Sinâ-yı Emel” olarak ileri sürülen isim Faik Ali’nin isteği üzerine “Fecr-i Ati” olarak kesinleşir.

Edebiyatımızın tanıdığı ilk beyannameyi yayınlayanlar, işte bu Fecr-i Ati’cilerdir.

Onlara göre; edebiyat, çok ciddi bir uğraştır.

Encümen, edebiyatı çok ciddiye almakta, onu hoş vakit geçirmek için bir araç olarak kabul etmemektedir. Bu inanışın edebiyatımızdaki ilk temsilcileri ise, Servet-i Fünûnculardır. Gerçekten, edebiyatın ciddi bir çaba olduğu hususunda, Türk kamuoyuna ilk öncülüğü yapanlar onlardır. Bu ciddî çalışmalarına onların 1908’den sonra yeniden başlamaları beklendiği halde, ne yazık ki, ortada görünmemişlerdir. O halde, yaptıkları hizmet daima beğenilmekle beraber, artık onlara “geçmiş” gözüyle bakmak yerinde olacaktır.

Şimdilik, Avrupa edebiyatındaki benzeri toplulukların küçük bir örneği olan Fecr-i Âti ise, Türk edebiyatının geleceğini temsil etmektedir.

Dilin, edebiyatın, edebî ve sosyal bilimlerin ilerlemesine dikkat etmek; genç yetenekleri bir araya toplamak, ancak fikir tartışmalarıyla kamuoyunu aydınlatmak, Batı’nın önemli edebiyat ve fikir eserlerini çevirmek, edebiyat ve fikir konuları üzerinde konferanslar düzenlemek, Batı’daki benzeri kuruluşlarla sürekli bir temas kurmak onun gayeleri arasındadır.

Fecr-i Ati Sanatçıları

Ahmet Haşim

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Refik Halit Karay

Hamdullah Suphi Tanrıöver

Ahmet Samim

Emin Bülent Serdaroğlu

Emin Lami

Tahsin Nahit

Celâl Sahir Erozan

Cemil Süleyman

Abdülhak Hayri

İzzet Melih Devrim

Şehabettin Süleyman

Ali Faik Ozansoy

Fazıl  Ahmet Aykaç

1912 sonlarında dağılan topluluğa önce simgesel olarak Faik Ali Ozansoy, sonra sırasıyla, Fazıl Ahmet, Hamdullah Suphi ve Celal Sahir Erozan başkanlık etmişlerdir.

Sanat anlayışları

Babıali’deki Hilal basımevinin bir odasında ilk toplantısını yapan ve Faik Ali’nin bulduğu Fecr-i Ati adını benimseyen topluluğun sanat anlayışı sanat için sanattır. Yayımladıkları bildiride yer alan şu düşüncede odaklaşır:

“Sanat şahsi ve muhteremdir.” Örnek olarak da şiirde simgeciler(Sembolizmciler), öykü ve romanda Çehov ve Maupassant, tiyatroda İbsen alınır.

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.