10. SINIF TÜRK EDEBİYATI KONU ANLATIMI- NASRETTİN HOCA FIKRALARI

21.01.2015 tarihinde 10. Sınıf Türk Edebiyatı Konu Anlatımı kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğan Nasreddin Hocanın ilk bilgileri babasından öğrendiği daha sonra Sivrihisar’da ders okutup imamlık yaptığı sanılmaktadır. 1284 yılında Akşehir’de vefat etmiş ve farklı üsluptaki mizahı ile yüzyıllardır halkın sevgilisi olmuştur. Genellikle eşeğin üzerine ters binmiş şekilde karikatürize edilir. Aynı şekilde inşa edilmiş bir heykeli ve Nasreddin Hoca adına yapılmış Nasreddin Hoca Türbesi, Akşehir’de ziyaretçi akınına uğramaktadır.

İnsanlar tarafından çok sevilen Nasreddin Hoca, İslam inancına bağlı biridir. Hazırcevap olma yönü ile herkesi hem şaşırtmayı hem de güldürmeyi başarmıştır. Toplumsal hayatta karşılaşılan sosyal problemlere mizahi bir üslup ile yaklaşan Nasreddin Hoca, fıkralarında, Anadolu insanlarının yapısını, düşüncesini ve olaylara bakışını anlatmıştır. Fıkralarının özünde insanları iyiye ve doğruya yöneltme, kusurları ve hataları espriler ile birleştirerek gözler önüne serme anlayışı hâkimdir.

Onun fıkraları, mizahi, ahlaki, dini mesajlar içerir. Hoca fıkralarda, şaşkın, açıkgöz, uysal, kurnaz, bilgin, bilgisiz, vurdumdıuymaz, utangaç gibi değişik kişiliklerle karşımıza çıkar. Halkın hakkını zeka silahıyla korur. Zalimler ve dalkavuklar riyakar ve hak yiyenler onun zekası karşısında gülünç duruma düşer.
Kısa, açık anlaşılır bil dil kullanılan fıkralar 13. Yüzyıldan itibaren bütün dünyada ün salmıştır.

Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.