Memduh Şevket Esendal’ın Gençlik Adlı Hikayesinin Tahlili

29.11.2012 tarihinde kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

HİKAYE : GENÇLİK
Konu : Bir kadının kocasına bağlılığı
Anafikir : Seven kadın kocasına değer verir.
 Özet : Öğlen yemeği yendikten sonra ailenin fertleri bir yerlere dağılır. Hayriye de kocasının gömleklerini ütülemeye başlar, bir saat ütüyle uğraştıktan sonra aklına kocası gelir. Kocasının nerde olduğunu merak eder. Ütü işini bitirir ve odasına gider. Kocasını kanepede rahatsız bir şekilde yatmış bulur. Kocasının anlındaki ter damlaları Hayriye’yi telaşlandırır, hasta olmasından korkar. Hemen bir yastık bulur. Kocasını uyandırmadan yastığı nasıl başının altına koyacağını düşünür, kolunu düzeltmek ister uyandırmaktan korkar. Kocası uyanır, yastık yerine Hayriye’nin dizine başını koyar. Ancak hayatlarının ocağında idiler ki biri ötekinin dizine başını koyduktan sonra uyumak olmazdı.
Hikayenin Şahıs Kadrosu : Büyük Hanım, Büyük Efendi, Kevser (hizmetçi), Hayriye Hanım, Hayriye’nin Kocası, Kerim Bey (komşu) hikayenin kahramanlarıdır. Kahramanlar hakkında bilgi verilmemiştir.
 Bakış Açısı : Yazar hikayeyi üçüncü şahıs ağzından anlatmıştır; kendi düşüncelerini de hikayeye katmıştır, kahramanların davranışlarını genelde beğenici ve tasdik edicidir.
“Ancak hayatlarının ocağında idiler ki biri ötekinin dizine başını koyduktan sonra uyumak olmazdı!”       (sayfa:36)
 Teknik Bakımdan İnceleme :

Serim : Bu bölümde yemekten sonra herkesin bir yerlere gitmesi, Hayriye’nin ütü yaparken kocasını hatırlaması anlatılmıştır.
Düğüm : Hikayenin bu bölümünde Hayriye’nin kocasını merak etmesi, uyurken alnındaki ter damlacıklarından hasta olduğunu sanması, kocası için yastık araması anlatılmıştır.
Çözüm : Çözüm bölümünde Hayriye’nin yastığı koyacağı sırada kocasının uyanması, yastık yerine Hayriye’nin dizine başını koymasından söz edilmiştir.
 Zaman :Öğlen yemeğinden sonraki bir iki saatlik süre hikayenin zamanını oluşturur. Hikayede Hayriye’nin ütü işinin bir saat sürdüğü de belirtilmiştir
“Bu ütü işi belki bir saat sürdü. Hepsi bitince ütülediklerini sıralamaya başladı.”                                                                                               (sayfa : 32)
 Mekan :
İstanbul’da Erenköy ile Göztepe arasında bulunan köşk, hikayenin tek mekânıdır.
 Dil ve Üslup :Yazar sade, açık bir dil kullanmıştır. Çok uzun olmayan, anlam karışıklığı yaratmayan cümleler kurmuştur. Herhangi bir şive ya da ağız özelliğine yer vermemiştir. Esendal yalın anlatımıyla konuyu en iyi biçimde ortaya koymuştur. Yazar hikayenin baş kahramanı Hayriye’nin psikolojisini de anlatmıştır. Hikayede karşılıklı konuşmalara da yer verilmiştir.
Yazar M.Şevket Esendal gayet sade, açık bir Türkçe’yle sıradan bir olayı hikaye etmiştir. Yazarın yorumu yok denecek kadar azdır. Okuyucular tarafından zevkle okunup, beğenilecek bir hikayedir.
 MEMDUH ŞEVKET ESENDAL’IN HAYATI VE HİKAYECİLİĞİ :
Memduh Şevket Esendal yazınımızda yeteri kadar bilinmeyen bir öykü yazarıdır. Rumeli göçmenlerinden olan babası Çorlu’ya yerleşmiştir. 29.3.1883 tarihinde Esendal Çorlu’da doğmuştur. Kendi anlatımıyla hiçbir okulu bitirmemiş; gittiği okulları yarım bırakmıştır. Kendinden yetişme, özöğrenimli bir yazardır.
Esendal belli bir doğrultuda inançlarını korumasını bilen, tutarlı, azimli biridir. Sınavlarını dışardan vererek Mülkiye’nin ikinci sınıfına dek okumuştur. Babası ölünce okumayı bırakmış, gümrükte memur olmuştur. Bu arada ilk öykü denemelerini yayınlamaya başlamıştır.
Memduh Şevket Esendal siyasi kimliği olan bir yazardır. İttihat ve Terakki’nin Anadolu örgütünü denetlemiş, gölge adamlarından biri olmuştur. Milli Mücadele döneminde Ruslarla yapılan görüşmelere Mustafa Kemal tarafından temsilci olarak gönderilmiştir, daha sonraki yıllarda elçilik, milletvekilliği yapmıştır.
Memduh Şevket Esendal’ın edebi kişiliğine baktığımızda ilk öykülerini M.Ş. imzasıyla yayımladığını görüyoruz; daha sonraları M.Ş.E., Mustafa Yalınkat, M.Oğulcuk takma adlarını kullanarak hikayeler yazmıştır.
Esendal öykülerinde gözlemcidir. Yorum getirmeyecek yalın bir anlatıma sahiptir. Gereksiz sözcüklerden olabildiği kadar kaçınmıştır. 100’ü aşan öyküleri içinde bu toprağın insanlarına, sorunlarına eğilmiştir. Memduh Şevket Eseldal’ın eserleri sırasıyla şunlardır : 1) Ayaşlı ile Kiracıları (roman), 2) Vassaf Bey (roman), 3) Otlakçı (hikâyeler), 4) Mendil Altında (hikâyeler), 5) Sahan Külbastısı (hikâyeler), 6) Veysel Çavuş (hikâyeler), 7) Bir Kucak Çiçek (hikâyeler), 8) İhtiyar Çilingir (hikâyeler), 9) Hava Parası (hikâyeler), 10) Bizim Nesibe (hikâyeler), 11) Kelepir (hikâyeler), 12) Gödeli Mehmet (hikâyeler), 13) Miras (roman)
Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.