Cumhuriyet Dönemi Edebi Akımlar-Maviciler (1952-1956)

29.10.2012 tarihinde kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

* 1952- 1956 YILLARI ARASINDA ÜNLÜ ŞAİR Attila İlhan’ın önderliğinde toplumcu gerçekçi sanatçıların MAVİ adlı dergide yazmaya başlamalarıyla oluşan bir edebiyat akımıdır.

* Garipçilerin sanat anlayışına karşı çıktılar.
* Bu hareketi destekleyen şairlere MAVİCİLER denmiştir.
Yeni Edebiyat, Yücel, Genç Nesil, Fikirler, Varlık, Aile, Yirminci Asır, Seçilmiş Hikâyeler, Kaynak, Ufuklar, Mavi, Yeditepe, Dost, Yelken, Ataç, Yön, Milliyet Sanat ve Sanat Olayı dergilerinde şiirleri yayımlanan İlhan, Mavi dergisinde Maviciler diye bilinen toplumsal gerçekçilik akımının sözcüsü oldu.
Attilâ İlhan, Demokrat İzmir gazetesinde magazin servisi yöneticiliğinden gazete yöneticiliğine, 8 yıl süreyle çalıştı. CHP’nin yayın organı Ulus’ta yazarlık yaptı, ancak CHP’yi eleştiren yazıları nedeniyle buradaki görevine son verildi. 1973 – 1979 yılları arasında Bilgi Yayınları’nda editörlük görevini sürdürdü. İlhan, 2 Mart 1982 – 15 Kasım 1987 tarihleri arasında Milliyet gazetesinde “Doğrudan Doğruya” isimli köşesinde yazdı. Attilâ İlhan, 1996’dan 12 Eylül 2005’e kadar da Cumhuriyet gazetesinde “Söyleşi” isimli bir köşede yazıyordu.

Attila ilhan         
1975 yılında TDK Şiir Ödülü’nü; aynı yıl “Sırtlan Payı” isimli romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan Attilâ İlhan’ın ilk şiiri “Balıkçı Türküsü” 1941 yılında yayımlandı. İlk şiir kitabı “Duvar”da yer alan “Cabbaroğlu Mehemmed” şiiri ile 1946 CHP Şiir Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. İlhan’ın “Sisler Bulvarı”, “Yağmur Kaçağı”, “Ben Sana Mecburum”, “Bela Çiçeği”, “Yasak Sevişmek”, “Tutuklunun Günlüğü”, “Böyle Bir Sevmek”, “Elde Var Hüzün”, “Korkunun Krallığı”, “Ayrılık Sevdaya Dahil” ve “Kimi Sevsem Sensin” isimli şiir kitapları; “Zenciler Birbirine Benzemez”, “Kurtlar Sofrası”, “Bıçağın Ucu”, “Sırtlan Payı”, “Yaraya Tuz Basmak”, “Dersaadet’te Sabah Ezanları”, “O Karanlıkta Biz”, “Fena Halde Leman”, “Haco Hanım Vay” ve “Allahın Süngüleri-Reis Paşa” isimli romanları ve “Yengecin Kıskacı” adlı bir öykü kitabı bulunuyor. Yazar çok sayıda deneme ve gezi kitabına da imza atmıştı.
Şiir: Sisler Bulvarı, Duvar, Yağmur Kaçağı, Ben Sana Mecburum, Yasak Sevişmek, Elde Var Hüzün, Kimi Sevsem Sensin.
Roman: Sokaktaki Adam, Zenciler Birbirine Benzemez, Kurtlar Sofrası, Bıçağın Ucu, Yaraya Tuz Basmak, Fena Halde Leman, Dersaadette Sabah Ezanları, Haco Hanım Vay, Allahın Süngüleri.
Gezi, deneme ve eleştiri: Abbas Yolcu, Hangi Batı, Hangi Sol, Hangi Edebiyat, Faşizmin Ayak Sesleri, Hangi Sağ, Gerçekçilik Savaşı, Hangi Atatürk, Batının Deli Gömleği, İkinci Yeni Savaşı, Sağım Solum Sobe, Yanlış Kadınlar Yanlış Erkekler, Ulusal Kültür Savaşı, Dönek Bereketi.
Temsilcileri:
• Attila İLHAN,Özdemir Nutku, Yılmaz Gruda, Ahmet Oktay, Demirtaş Ceyhun, Demir Özlü, Ece Ayhan (Daha sonra şairi II.yeni hareketi içinde görürüz)
• Tahsin Yücel
Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.