10 Kasım Atatürk’ ü Anma Proğramı Konuşma Metni

24.10.2012 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Değerli Misafirler;

Cumhuriyetin temellerine milli benliği ve milli kimliği koymak isteyen Atatürk “en büyük eserim” dediği Cumhuriyeti kültürle birleştirmek için 1931 yılında Türk Tarih Kurumunu ve 1932 yılında Türk Dil Kurumunu kurmuştur.
Dünyada özelikle son yıllarda yaşanan gelişmeler karşısında bazı çevrelerin meseleleri etraflıca düşünme ve milli bir bakış açısıyla yorumlama güçlüğü çektiği hepimizin malumudur. Yine bu minvalde Cumhuriyetimizin vazgeçilmez değerlerinden olan Millet ve Milli Devlet kavramlarının nasıl tartışmaya açıldığı ve nasıl kavram kargaşası yaratılmaya çalışıldığı görülmektedir. Atatürk’ün 20 Mart 1925’te yaptığı bir konuşmasındaki şu sözleri, bu türden bir yön duygusu zafiyeti olanlara yol gösterecek çok önemli ve değerli ifadeler içermektedir:
“Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen, fiilen bütün efal ve hareketlerle göstermeliyiz. Şunu bilelim ki milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin esiri olmuşlardır.”

Hiç şüphe yok ki yalnız 10 Kasımlarda değil, yalnız onun sözlerini ezberlemekle değil Atatürk gibi düşünmek ve Atatürk gibi özgüven duygusu ile milli bağımsızlığımızı milli şuura dönüştürecek nesillerin sayısı arttıkça geleceğimiz daha güvenli olacaktır.
Mustafa kemal Atatürk’ü, fikirlerini ve sözlerini anladıkça onun ne kadar ileri görüşlü ve yaşadığı dönemde değil, günümüzde hatta yarınlarımızda bile bize yol gösterdiğini anlayabiliriz.
Bir örnek vermek gerekirse 1933 yılında Atatürk’ün Türkiyat Enstitüsü’nün açılış konuşmasında :”Bugün Sovyet Rusya dostumuz, müttefikimizdir. Devlet olarak dostluğuna ihtiyacımız var. Fakat yarın ne olacağını kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu gibi parçalanabilir. Bu gün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avucundan sıyrılabilir. Bizim bu dostumuzun yönetiminde olan dil bir, inanç bir, öz bir kardeşlerimiz vardır. Onları arkalamak için hazırlanmalıyız.”
Sözleriyle Atatürk 1933 yılında 1990’ları görmüş ve günümüz siyasetçilerine yol göstermiştir.
Bu sebeple biz 10 Kasım’ı yas günü olarak, değil olsa olsa neleri yaptığımız ve neleri yapmadığımız, onun kim olduğunu ve bizim ona ne kadar layık olduğumuzun değerlendirmesini yapmamız gereken bir gün olarak görmeliyiz.
Aramızdan ayrılışının 70. yılında Türk Ulusu’nun gönlünde ölümsüzleşen büyük önder Atatürk’ü bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.!!!!
Saygılarımla
Arz Ederim.
Alıntıdır
İlgili Terimler :
Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.