19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Öğrenci Konuşma Metni

25.04.2012 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Öğrenci Konuşması
Sayın Okul Müdürüm,
Saygıdeğer öğretmenlerim,
Ve sevgili arkadaşlarım,
Bu gün 19 Mayıs gençlik ve Spor Bayramı, bizim bayramımız. Bir kere daha bu coşkuyu ve sevinci paylaşmak için bir araya toplandık. Gençlik yani bizler, 19 Mayıs’ın anlamını ve önemini bilmeden gerçek birer vatansever olamayız. Çümkü bu milletin hayat bulduğu hareketin başlangıcı burada atılmıştır. Kurtuluş meşalesi buradan yakılmıştır. 19 mayıs’ta yakılan meşaleyi  gelecek nesillere ulaştırmak da bizim vazifemizdir. Bakın, 19 Mayıs’a nereden, nasıl gelindi?
I.Cihan Harbi’ne değişik umutlarla giren Osmanlı Devleti, müttefiklerinin bu savaşta yenilmesi sonucu mağlup sayılmış, İtilaf Devletleri “hasta adam” olarak nitelendirdikleri Türk milletinin vatanını aralarında bölüşmek üzere, adeta leş kargaları gibi Türk’ün vatanına üşüşmeye başlamışlardır.

İşte, 19 Mayıs 1919 Türk tarihindeki bu kötü gidişin dönüm noktasıdır. 87 yıl evvel yapılan bu hamle ile hasta zannedilen adam yeniden hayat bulmuş ve kendini beğenmiş düşmanlara haddini bildirmiştir.
İstiklâl Harbi kazanılıp cumhuriyet ilân edildikten sonra Atatürk, 19 Mayısı Türk gençliğine hediye etmiş ve bu günün bayram olarak kutlanmasını sağlamıştır. Bu günlere kolay gelinmemiştir. Dedelerimiz, bizleri hür yaşatabilmek ve bir vatan sahibi yapabilmek için ölüm kalım mücadelesi vermişlerdir. Bizler bu günleri o fedakâr insanlara borçluyuz. Bize emanet edilen bu vatanı, bizler de bizden sonra gelecek nesillere emanet olarak bırakmamız gerekiyor. O halde bizler Türk gençleri olarak bize emanet edilen cumhuriyeti korumak ve yaşatmak, aynı zamanda milletimizin İstiklâl harbinden önceki o kâbus dolu günleri yeniden yaşamaması için milletimizin yarınlarını düşünerek çok çalışmalıyız. Ancak kültürlü ve bilgili fertler olursak milletimizi muasır milletler seviyesine yükseltebiliriz. Bunun için bu günleri ve yaşadığımız zamanda elimize geçen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekir.
Bugünlere nasıl gelindiğini asla ve asla unutmamalıyız.
İşte bu gün, Anadolu’ya millî birlik tohumlarının ekilmeye başladığı günün yıldönümüdür.
Bu gün, Türk’ün, kazandığı zaferlerle dünyayı hayrete düşürdüğü o mucizevî olayların başlangıcının yıldönümüdür.
Bugün, Türk istiklâlinin temellerinin yeniden atıldığı günün yıldönümüdür.
Bugün, Türk milletinin yeniden dirilişinin yıldönümüdür.
Bugün, Atatürk’ün, Türklüğün kararan kaderine bir güneş gibi Samsun ufuklarından doğuşunun yıldönümüdür.
Bugün, Atatürk’ü ve İstiklal Harbinde Atatürk’le kader birliği yaparak “ya istiklâl ya ölüm!” parolası ile hareket edip zafer kazanan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir sefer daha minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz. Ruhları şâd olsun.
Bugün Türk milletine kutlu olsun!
Saygılarımla…
İlgili Terimler :
Yazar Hakkında
admin

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.